11.sınıf inkılap Tarihi Kitabı Sayfa 16 ve 17 ölçme Değerlendirme Soruları Cevapları

Posted on
 • 29 Aralık 2012 Cumartesi
 • by
 • çalışma kitabı cevapları
 • in
 • Etiketler:

 • 11.sınıf inkılap Tarihi Kitabı Sayfa 16 ve 17 ölçme Değerlendirme Soruları Cevapları

  sayfa 16

  Boşluk doldurma

  B- kocacık  31 mart  milliyetçili  trablusgarb  ileri görüşlülük  türkçülük-batıcılık  ittihat ve terakki  ingiltere  tümgenerallik  muş ve bitlis  C-  y  y  y  d  y  d


  d


  d


  d


  d


  Ç-  1b 2c 3d 4d 5d 6b 7d


  A)- 1- Mustafa kemalin dogduğu ve 1869 yılına kadar aldığı kaldığı selanik osm.devletinin çok uluslu yapısında değişik ırka ve dine mensup osm. halkının yasadığı bir sehirdi.bir liman sehri olan selanik avrupa ve istanbulu birbirine bağlayan demir yolllarına sahipti. bu şahrin özelliği avrupa da meydana gelen yeniliklerin ve olayların takip edilmesini kolaylaştırıyordu.selanik in kültürel hayatına hareketlilik katan bu özellik siyasi olarak bölgeyi zor durumda bırakıyordu. selanik'te yıllarca beraber yasayan sırp bulgar makedonlar osmanlı devletinden bağımsızlık istiyorlardı.


  2-selanik teki diğer okullardan farklıydı çünkü daha moderndi.masa sıra kara tahta tebeşir gibi eğitimde dönemiçin yeni yöntemler uygulandı.


  3-voltaire, j.j.rousseau, namık kemal, tefik fikret, ziya gökalp, celal nuri.  4-trablusgarb, canakkale, kafkas cepesi, suriye cephesi.  5-?  6-mustafa kemal atatürk ülkesini hürriyet ve demokrasiye kavuşturmak uğrunda savaşarak başarı kazanan büyük Türk önderi hakkındaki engin duygularımı ve hayranlığımı iletmek isterim.atatürk ün hayatı ve eseri yanlız türkiye için degil dünyanın bütün hür milletler için ilham kaynağı olmaya devam edecektir.


  11.sınıf Inkılap Tarihi Kitabı Sayfa 16 ve 17 ölçme Değerlendirme Soruları Cevapları


  0 yorum:

  Yorum Gönder

   
  Copyright (c) 2010 aygunhoca
  Sponsored by : Fastoyun