Sosyal Bilgiler 7 Çalışma Kitabı ÇK Cevapları

Posted on
 • 28 Aralık 2012 Cuma
 • by
 • çalışma kitabı cevapları
 • in
 • Etiketler:

 • Sosyal Bilgiler 7 Çalışma Kitabı  ÇK  Cevapları

  Nasrettin Hoca'nın fıkrasının okuyarak aşağıdaki soruları cevaplayınız.

  Akşehir'e yabancı bir bilgi gelmiş, kentin en bilgili kişisiyle tanışmak istediğini söylemiş .Nasrettin Hoca'yı çağırmışlar.Yabancı bilgin, değnekle yere bir daire çizmiş.Hoca değneği alıp bu daireyi bir çizgiyle ortadan ikiye bölmüş.

  Adam, Hoca'nın çizdiğine dik bir çizgi daha çekmiş, daire dörde bölünmüş.Hoca dairenin üç bölümünü alır gibi yapmış, dördüncü bölümünü karşısındaki kişiye verir gibi itelemiş.Yabancı parmaklarını bir araya getirerek elini yere doğru sallamış.Hoca bunun tam tersini yapmış. Karşılama sona erince yabancı bilgin açıklamış:Sizin Hoca pek yaban! Dünya'nın yuvarlak olduğunu gösterdim.Ortasında ekvator var.demiş. œDörde böldüm.Dörtte üçü su, dörtte biri kara.demiş. œYağmur neden yağar?dedim. Sular buharlaşınca göğe yükselir.Buhar olur.Sonra da yağmura dönüşür.cevabını vermiş.

  Akşehirliler Hoca'ya sormuşlar bu karşılaşmanın anlamını.Hoca da şöyle açıklamış:

  -Obur herif. œBir tepsi baklava olsa.dedi.Tek başına yiyemezsin,yarısı benim.dedim. œDörde bölsek ne yaparsın?dedi. œÜçünü yerim.dedim.Üstüne fındık,fıstık falan filan¦dedi. œIyi olur ama küllü ateşte olmaz,harlı ateş gerek.'dedim.  SORULARI

  1.Nasrettin Hoca ve yabancı bilgin birbirlerinin konuştuğu dili nasıl yorumluyor?

  -Bir tepsi baklavadan örnek vererek yorumlamıştır.

  2.Yabancı bilgin ile Nasrettin Hoca'nın arasındaki iletişimi değerlendiriniz.

  -Örneklerle iletişim kurmuşlardır.

  3.Iletişimde konuşmanın dışında başkaaygunhoca.com hangi unsurlar önemlidir?

  -Jest ve mimik hareketleri de önemlidir.

  4.Iletişim kurarken sizin de Nasrettin Hoca'nın yaşadığı duruma düştüğünüz oldu mu? Bu durumu kendi davranışınızla karşılatırınız.

  -Hayır.  1.Aşağıdaki yer alan olaylarla karşılaştığınızda neler hissedersiniz?

  - Arkadaşınızın sizinle öfkeli bir ses tonuyla konuşması

  Üzülürüm.

  -Bir arkadaşınızın size sürekli emirler vermesi

  Sinir eder.

  -Çevrenizdekilerin sizi dinlememesi.

  -Görünüşünüzle dalga geçilmesi.

  Beni üzer.

  -Çevrenizdekilerin sizi görmezden gelmesi

  Sinir eder

  -Size sevmediğiniz bir isim takılması

  Bende ona isim takarım

  Yavuz ile ilgili aşağıdaki okuma parçasını okuyarak soruları cevaplayınız.

  Yavuz, sınıfta yalnızdı. Duygu ve düşüncelerini paylaşabileceği bir arkadaşı yoktu. Arkadaş ve öğretmenleriyle sağlıklı bir iletişim kuramıyordu. Okulun rehber öğretmeniyle  konuşmaya karar verdi.Rehber öğretmen, Yavuz'u dinledikten sonra ona öncelikli olarak ilişkilerinde kendi davranışlarını değerlendirmesi gerektiğini söyleyerek etkili iletişim becerileri hakkında bilgi verdi.Yavuz, etkili iletişim becerilerinin;

  .Kendini tanımak,

  .Düşüncelerini doğru ifade etmek,

  .Karşımızdakini etkin ve ilgili dinlemek,

  .Empati kurabilmek,

  .Hoşgörülü ve önyargısız olmak,

  .Eleştirilere açık olmak,

  .Beden dili,göz teması, hitap, ses düzeyi vb. olduğunu öğrendi.  Yavuz ilişkilerinde kendi davranışlarını değerlendirmeden, rehber öğretmeninden öğrendiği iletişim becerilerini günlük hayatında uygulamaya başladı. Arkadaşlıkları iyi başlıyor ama kısa sürüyordu.Iletişimlerinde hala problem yaşıyordu.Bunun nedenlerini düşünmeye başladı.Kendini değerlendirdi, arkadaşları ile ilişkilerini gözden geçirdi ve Yavuz, arkadaşlık ilişkilerinde yaşadığı problemleri nasıl çözeceğini düşündü.  1.Hangi davranış ve tutumlar iletişimi engeller?

  - Empati kuramama iletişi engeller.

  2.Günlük yaşamınızda etkili iletişime örnek olan ya da iletişimi bozan bir olay örnek veriniz ?

  -Arkadaşımı dinlemeden başka şeylerle ilgileniyorum.

  3.Arkadaşlıkları başlatmak kadar sürdürmekte önemlidir.Arkadaş ve dostlukları sürdürmek için neler yapmalıdır?

  - Arkadaşlarımla iyi geçinirim .

  4.Yavuzun arkadaşları ile iletişimde halen devam eden problemleri neler olabilir ?

  - Kendini anlatamaması olabilir.

  5.Etkili iletişim kurmak için neler yapmalıdır?

  .Düşüncelerini doğru ifade etmek, k arşımızdakini etkin ve ilgili dinlemek ,empati kurabilmek, hoşgörülü ve önyargısız olmak, eleştirilere açık olmak gerekir.  Aşağıda kendini diğer insanlardan farklı gören Sema'ya ait bir hikaye okuyacaksınız.hikayeyi okuduktan sonra soruları cevaplayınız.  Sema, 7. sınıfta okumaktadır.Her gün derslere hazırlıklı gelmesine rağmen derse katılmadığı için öğretmeni ve arkadaşları tarafından başarısı fark edilmemektedir.Aslında o, öğretmenin bütün sorularını iaygunhoca.comçinden cevaplamaktadır.Ama parmak kaldırıp sınıfta konuşmaya cesaret edememektedir.

  Ses tonunun ince olmasından rahatsız olmaktadır. Ya heycanlanır ne söyleyeceğimi unutursam ya arkadaşlarım bana gülerlerse, diye düşünmektedir.  1.Insanlar hangi özelliklerini seçme hakkına sahip değildirler?

  -Ses tonunu,dış görünüşünü kişisel özelliklerini.  2. œHer insan farklıdır.cümlesinde anlatılmak istenen ana düşünceyi, yukarıda hikaye ile ile ilişkilendirerek aşağıya açıklayınız.

  -Insanlar aynı şeyleri yapsalar da farklı şekilde düşünerek oluştururlar onları.Örneğin metinde anlatılan kız her soruyu bilmesine rağmen söz alıp bunları söyleyemezmiş.Ama bir diğer öğrenci bildiklerini rahatça söylerlermiş.Işte bu iki çocuk aynı şeyleri bilmelerine rağmen farklı farklı davranıyorlar.  3. Farklı fiziksel ve zihinsel özellikler taşıyan kişilere nasıl davranıyorsunuz?Açıklayınız.

  -Onların da bizler gibi birer insan olduğunu unutmadan onlara içimden geldiği gibi davranıyorum.  Kaynaklarda verilen haberleri okuduktan sonra aşağıdaki soruları cevaplandırınız.

  HIRSIZ YAKALANDI

  Bağdat Caddesi'ndeki œBüyük Kuyumcuyu soyan hırsız yakalandı.Taşçılar Semti, Yıldırım Sokak,Karyağdı Apartmanı'ndaki evinde yakalanan Garip Toy, olayla bir alakası olmadığını iddia etti.Polis çalınan değerli taş ve altınlar ile ilgili soruşturmaya devam ediyor.  GERÇEK HIRSIZLAR YAKALANDI

  Bağdat Caddesi'ndeki kuyumcuyu soyan gerçek hırsızlar yakalandı.Geçen hafta Büyük Kuyumcu'yu soyan hırsızlar, çalınan değerli taş ve altınlarla birlikte yurtdışına çıkarken  yakalandı. Polis, hırsızların büyük bir suç örgütünün üyesi olduklarını açıkladı.  Doğru bilgi alma hakkı mı?

  Doğru bilgi verme sorumluluğu mu?  1.Ilk kaynaktaki haberin halka duyurulması gerekli mi? Niçin?

  -Bence doğruluğu ispatlanmamış haberlerin yayınlanması hiç doğru değil.Soruşturma tamamen bitip suçlu yakalandığında yayınlanabilirdi.  2.Garip Toy'un yerinde siz olsaydınız bu yaşadığınız olay karşısında neler hissederdiniz?

  -Çok üzülür,bana bunu kimin yaptığını düşünürdüm.Çünkü insanın yapmadığı bir şeyle suçlanması çok kötü bir his.  3.Sizce Garip Toy'un ailesi ve yakınları yaşadıkları bu olay karşısında neler hissetmiş olabilirler?

  -Garip Toy'un ailesi de çok üzülmüştür.Onu kurtarabilmek için ellerinden geleni yapmaya çalışmışlardır.  4. Sizce Garip Toy hakkında yazılan bu haber, onun bundan sonraki yaşantısını nasıl etkiler?

  -Olayı tam olarak anlamayan,haberleri de takip etmeyen sabit fikirli kesim tarafından yediği hırsız damgasını yaşamı boyunca üstünden atamaz.  5.Bir gazeteci olarak bu haberi yeniden yazmanız gerekseydi nasıl yazardınız? Neden?

  -Bağdat Caddesi'ndeki Büyük Kuyumcu'yu soyan gerçek hırsızlar yakalandı.Çaldıkları mallarla birlikte yurtdışına çıkmaya çalışan suçlular havaalanında yakayı eleverdi.Böylece suçlu ilan edilen Garip Toy'un da suçsuzluğu ispatlandı.  6. Gazeteci doğru haber verme sorumluluğunu yerine getirmeyince bundan kimler etkilenir? Niçin?

  -Yazılan olayda adı geçenler etkilenir.Çünkü burada da olduğu gibi haksız yere suçlanmış olur insanlar.  7.Garip Toy, uğradığı haksızlığı nasıl ortadan kaldırabilir? Bu konuyu araştırarak aşağıdaki boşluğa yazınız.Yalan haber olgusunda okuyucular nasıl etkilenir?

  -Garip Toy,bu haberi yapanlara dava açabilir ve haklı olduğunu kanıtlayabilir.  1.Gündelik yaşamınızda,gazete,dergi,radyo ve televizyonun olmadığı bir günü hayal edin.O gün yaşamınız nasıl olurdu?

  -Hiç güzel bir gün olmazdı.ama beklide güzel olan yanları da olabilirdi sanki.  2. Ne tür haberleri ve bilgileri gazete,radyo,televizyon ve internetten edinebiliyorsunuz?

  -Dünyada ve Türkiye'de gün içinde neler olup bittiğini öğrenebilirz.  3. Anayasa'mızın 28. maddesinin 1.cümlesi, œBasın hürdür, sansür edilemez.der. Basın hür olmadığında sizce neler olabilir? Böyle bir maddenin Anayasa'da yer almasının gerçekleri neler olabilir?

  -Yalan haber olur.Basında dürüstlük olmazsa insanlar yalan haberlere inanır ve gerçekleri asla öğrenemez.  4.Farklı fikirlerin ortaya çıkması ve tartışılması toplumda bölünmelere neden olmaktadır.Toplumun birliği ve bütünlüğü için kitle iletişim araçlarının bir olayı aynı açıdan yorumlayarak halka duyurması gerekir.diyen bir kişinin görüşüne katılıyor musunuz? Neden?

  -Katılmıyorum.Bence kitle iletişim araçları olayı aynı açıdan değil farklı farklı açılardan yorumlayıp halka duyurmalıdır.Ancak bu şekilde olayın gerçek yüzü anlaşılır.

  Sosyal, Bilgiler, 7, Çalışma, Kitabı, Cevapları

  Kaynak: aygunhoca.com

  0 yorum:

  Yorum Gönder

   
  Copyright (c) 2010 aygunhoca
  Sponsored by : Fastoyun